STATUT STOWARZYSZENIA
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
Stowarzyszenie o nazwie „Stowarzyszenie Profesjonalistów Influencer Marketingu", zwane dalej, „Stowarzyszeniem", jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem.
§2
Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia – 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (j.t. Dz.U. z 2020 r., poz. 2261) oraz niniejszego statutu.
§3
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
§4
- Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa.
- Stowarzyszenie swoim działaniem obejmuje obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla właściwego realizowania swoich celów Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem przepisów prawa miejscowego.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą.
- Czas trwania Stowarzyszenia jest nieograniczony.
§5
Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym celu działania, w szczególności organizacji działających w obszarze polityki gospodarczej lub edukacji ekonomicznej.
§6
Stowarzyszenie ma prawo używania skrótu „SPIM" oraz oznaczenia graficznego (logo).
Rozdział II
Cele Stowarzyszenia i forma ich realizacji
§7
Celami Stowarzyszenia są:
- promowanie i wsparcie rozwoju influencer marketingu
- upowszechnianie wiedzy i edukacja na temat influencer marketingu
- ustalenie i rozpowszechnianie standardów etycznych i dobrych praktyk w pracy influencerów
- rozpowszechnianie idei potwierdzania etyczności działań w influencer marketingu
- tworzenie środowiska sprzyjającego integracji influencerów oraz podmiotów z branży influencer marketingu oraz wymianie doświadczeń
- współpraca z organami władzy publicznej na poziomie centralnym i lokalnym w zakresie obejmującym cele Stowarzyszenia
- współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami i instytucjami w zakresie obejmującym cele Stowarzyszenia
- pomaganie w kreowaniu odpowiedzialnego dialogu pomiędzy konsumentami, przedsiębiorstwami, oraz instytucjami państwowymi, prowadzącymi do profesjonalnego i etycznego stosowania działań influencer marketingu
§8
Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
- wyznaczanie, rozwój i promowanie standardów oraz wysokiego poziomu usług influencer marketingu oraz aktywny udział w popularyzacji ich przestrzegania. Stowarzyszenie i jego członkowie przestrzegają zasad norm profesjonalnego postępowania, tzw. „Karty Influencera” (dalej: „Karta Influencera”) oraz innych przyjętych przez siebie kodeksów etyki zawodowej,
- kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki oraz norm profesjonalnego postępowania w influencer marketingu,
- podejmowanie i inicjowanie działań, które wpłyną na rozwój influencer marketingu oraz współuczestniczenie w tworzeniu aktów i innych regulacji prawnych, oraz samoregulacji związanych z influencer marketingiem poprzez współpracę z właściwymi jednostkami administracji publicznej, stowarzyszeniami branżowymi i instytucjami regulacyjnymi,
- ochronę interesów członków Stowarzyszenia oraz reprezentowanie interesów członków Stowarzyszenia w instytucjach publicznych, instytucjach użyteczności publicznej, organach władzy, oraz wszędzie tam, gdzie okaże się to konieczne,
- stwarzanie okazji członkom Stowarzyszenia do spotkań, współpracy, wymiany informacji i współdziałania,
- współpracę i wymianę doświadczeń z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami, których zaangażowanie i zasoby mogą pozytywnie wpłynąć na realizację celów Stowarzyszenia,
- organizację wydarzeń i konferencji o tematyce influencer marketingu, a także działalność wydawniczą mającą na celu popularyzację wiedzy o influencer marketingu.
§9
- Realizując swoje cele Stowarzyszenie opiera się na społecznej pracy członków. Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników do prowadzenia spraw Stowarzyszenia oraz zlecać prace zawierając umowy cywilnoprawne.
- Decyzją Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenie może postanowić o przyznaniu członkom Zarządu wynagrodzenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją.
- Członkom Zarządu przysługuje zwrot uzasadnionych kosztów poniesionych w związku z pełnioną funkcją oraz wynagrodzenie za uzasadnione prace wykonywane dodatkowo na rzecz Stowarzyszenia, wykraczające poza zwykłą działalność Zarządu. Zasady wypłaty środków z ww. tytułów ustala Zarząd.
Rozdział III
Członkostwo
§10
-
Stowarzyszenie składa się z Członków:
- Zwyczajnych
- Wspierających
§11
- Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna będąca profesjonalnym influencerem, która zobowiązała się do przestrzegania Karty Influencera, która zamierza realizować cele Stowarzyszenia i spełnia łącznie poniższe warunki:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych i nie jest pozbawiona praw publicznych,
- prowadzi działalność influencerską, tj. aktywnie prowadzi profile w mediach społecznościowych, gromadząc wokół siebie społeczność i komunikuje się ze swoimi obserwatorami a także posiada wpływ na opinie, decyzje i zachowania owych obserwatorów, lub (b) działa zawodowo w branży influencer marketingu i jest zatrudniony przez podmiot prowadzący działalność w zakresie influencer marketingu, tj. działań marketingowych prowadzonych we współpracy z influencerami, bądź stale współpracuje z takim podmiotem,
- złożyła pisemną deklarację członkowską wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych dla celów związanych z członkostwem w Stowarzyszeniu,
- jej kandydatura została zgłoszona przez Członka Stowarzyszenia,
- otrzymała pozytywną rekomendację od co najmniej dwóch Członków Zwyczajnych Stowarzyszenia,
- została przyjęta w poczet Członków na podstawie uchwały Zarządu, podjętej na najbliższym posiedzeniu, po pozytywnej weryfikacji rękojmi przestrzegania przez tę osobę Karty Influencera przez Zarząd.
- Za proces rekrutacji i przyjmowania nowych Członków Zwyczajnych odpowiada Zarząd Stowarzyszenia.
- Kandydata na Członka przedstawia Zarządowi wyłącznie Członek Stowarzyszenia. Wniosek o przyjęcie kandydata na Członka Zwyczajnego zawiera:
- krótki biogram kandydata,
- wypełnioną przez kandydata deklarację członkowską,
- uzasadnienie kandydatury przez Członka zgłaszającego,
- pozytywną rekomendację od dwóch innych Członków Stowarzyszenia, o której mowa w ust. 1 pkt 5) powyżej.
- Udzielając rekomendacji, o której mowa w ust. 1 pkt 5), należy przede wszystkim uwzględnić dorobek zawodowy i dotychczasową postawę kandydata, a także jego zdolność do realizacji celów Stowarzyszenia i przestrzegania wartości zapisanych w Statucie i Karcie Influencera.
- Zarząd podejmuje uchwałę w przedmiocie przyjęcia nowego Członka Zwyczajnego nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia spełnienia wszystkich warunków, o których mowa w ust. 1 powyżej.
- W przypadku podjęcia przez Zarząd uchwały o odmowie przyjęcia kandydata w poczet Członków Stowarzyszenia kandydatowi przysługuje prawo odwołania się do Komisji Rewizyjnej. Odwołanie wnosi się w formie dokumentowej bezpośrednio do Komisji Rewizyjnej w terminie 14 dni od otrzymania negatywnej uchwały Zarządu.
- Komisja Rewizyjna rozpatruje odwołanie, o którym mowa w ust. 6, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wniesienia odwołania. Komisja Rewizyjna podejmuje uchwałę w przedmiocie przyjęcia lub odmowy przyjęcia kandydata w poczet Członków Stowarzyszenia. Uchwała Komisji Rewizyjnej ma charakter ostateczny i nie przysługuje od niej odwołanie.
§12
Członkiem Stowarzyszenia może być również cudzoziemiec, niemający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o ile spełnia warunki opisane w §11.
§13
- Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, ale posiadające zdolność prawną mogą zostać jedynie Członkami Wspierającymi Stowarzyszenia. W zakresie nabycia członkostwa wspierającego postanowienia ust. 1 pkt 4, 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
- Członkiem Wspierającym Stowarzyszenia może być osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, ale posiadająca zdolność prawną, która zamierza realizować cele Stowarzyszenia i spełnia łącznie poniższe warunki:
- prowadzi działalność w zakresie influencer marketingu, tj. działań marketingowych prowadzonych we współpracy z influencerami, lub zajmuje się teorią influencer marketingu,
- złożyła pisemną deklarację członkowską,
- jej kandydatura została zgłoszona przez Członka Stowarzyszenia,
- otrzymała pozytywną rekomendację od co najmniej dwóch Członków Zwyczajnych lub Wspierających Stowarzyszenia,
- została przyjęta w poczet Członków na podstawie uchwały Zarządu, podjętej na najbliższym posiedzeniu.
- Za proces rekrutacji i przyjmowania nowych Członków Wspierających odpowiada Zarząd Stowarzyszenia.
- Kandydata na Członka Wspierającego przedstawia Zarządowi wyłącznie Członek Stowarzyszenia. Wniosek o przyjęcie kandydata na Członka Wspierającego zawiera:
- krótki biogram kandydata,
- wypełnioną przez kandydata deklarację członkowską,
- uzasadnienie kandydatury przez Członka zgłaszającego,
- pozytywną rekomendację od dwóch innych Członków Stowarzyszenia, o której mowa w ust. 2 pkt 5) powyżej.
- Udzielając rekomendacji, o której mowa w ust. 2 pkt 5), należy przede wszystkim uwzględnić zdolność kandydata do realizacji celów Stowarzyszenia i przestrzegania wartości zapisanych w Statucie.
- Zarząd podejmuje uchwałę w przedmiocie przyjęcia nowego Członka Wspierającego nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia spełnienia wszystkich warunków, o których mowa w ust. 1 powyżej.
- W przypadku podjęcia przez Zarząd uchwały o odmowie przyjęcia kandydata w poczet Członków Stowarzyszenia kandydatowi przysługuje prawo odwołania się do Komisji Rewizyjnej. Odwołanie wnosi się w formie dokumentowej bezpośrednio do Komisji Rewizyjnej w terminie 14 dni od otrzymania negatywnej uchwały Zarządu.
- Komisja Rewizyjna rozpatruje odwołanie, o którym mowa w ust. 6, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wniesienia odwołania. Komisja Rewizyjna podejmuje uchwałę w przedmiocie przyjęcia lub odmowy przyjęcia kandydata w poczet Członków Stowarzyszenia. Uchwała Komisji Rewizyjnej ma charakter ostateczny i nie przysługuje od niej odwołanie.
§14
- Członkostwo ustaje w przypadku skreślenia z listy Członków lub wykluczenia ze Stowarzyszenia.
- Skreślenie z listy Członków Stowarzyszenia następuje na skutek:
- śmierci Członka Zwyczajnego,
- utraty przez Członka Zwyczajnego pełnej zdolności do czynności prawnych,
- utraty przez Członka Zwyczajnego pełni korzystania z praw publicznych,
- likwidacji Członka Wspierającego,
- pisemnej rezygnacji złożonej Zarządowi.
- Skreślenia z listy Członków dokonuje Zarząd w drodze uchwały, ze skutkiem od dnia zaistnienia zdarzenia stanowiącego podstawę do skreślenia.
- Wykluczenie Członka ze Stowarzyszenia może dokonać Zarząd w drodze uchwały w przypadku:
- nieprzestrzegania przez Członka postanowień Statutu lub uchwał władz Stowarzyszenia,
- podejmowania przez Członka Zwyczajnego działań sprzecznych z Kartą Influencera,
- trwającego ponad dwa lata zalegania z opłatą składki członkowskiej.
- Wykluczenia dokonuje Zarząd w drodze uchwały. Odpis uchwały o wykluczeniu wraz z uzasadnieniem doręcza się wykluczanemu Członkowi w terminie 14 dni.
- Od uchwały Zarządu w przedmiocie wykluczenia członkowi przysługuje odwołanie do Komisji Rewizyjnej. Odwołanie wnosi się w formie dokumentowej bezpośrednio do Komisji Rewizyjnej w terminie 30 dni od otrzymania negatywnej uchwały Zarządu.
- Komisja Rewizyjna rozpatruje odwołanie, o którym mowa w ust. 6, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wniesienia odwołania. Komisja Rewizyjna podejmuje uchwałę w przedmiocie przywrócenia w poczet Członków Stowarzyszenia lub utrzymania skreślenia z listy Członków Stowarzyszenia w mocy. Uchwała Komisji Rewizyjnej ma charakter ostateczny i nie przysługuje od niej odwołanie.
- Członek wykluczony ze Stowarzyszenia może do Stowarzyszenia przystąpić ponownie po upływie dwóch lat od daty ostatecznej uchwały Zarządu lub Komisji Rewizyjnej o wykluczeniu.
Rozdział IV
Prawa i obowiązki Członków
§15
-
Członkowie Stowarzyszenia mają obowiązek:
- przestrzegać prawa, statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
- brać udział w pracach Stowarzyszenia i realizować jego cele,
- swoją postawą i działaniami przyczyniać się do wzrostu roli i znaczenia Stowarzyszenia,
- dbać o dobre imię Stowarzyszenia,
- opłacać składki członkowskie.
-
Członek Zwyczajny Stowarzyszenia ma prawo:
- wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia,
- uczestniczyć w pracach i działalności Stowarzyszenia,
- wnioskować we wszystkich sprawach dotyczących celów i funkcjonowania Stowarzyszenia,
- korzystać z rekomendacji i wsparcia Stowarzyszenia w swojej działalności,
- uczestniczyć lub przewodniczyć w zespołach specjalizacyjnych tworzonych w ramach Stowarzyszenia,
- uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie na zasadach ustalonych dla danego wydarzenia,
- identyfikować się jako członek Stowarzyszenia oraz używać logotypu i nazwy Stowarzyszenia w komunikacji zewnętrznej, w tym:
a. w wypowiedziach medialnych, pod warunkiem uzyskania stosownej zgody Zarządu Stowarzyszenia,
b. w swoich biogramach i w mediach społecznościowych, - posiadać dostęp do kanałów komunikacyjnych Stowarzyszenia,
- rekomendować kandydatów na Członków Stowarzyszenia, na zasadach określonych w statucie,
- korzystać ze wszystkich innych możliwości, jakie Stowarzyszenie stwarza lub będzie w przyszłości stwarzać swoim Członkom.
§16
- Członek Wspierający ma obowiązki określone w §15 ust. 1.
- Członek Wspierający, z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego, posiada prawa określone w §15 ust. 2.
Rozdział V
Władze Stowarzyszenia
§17
- Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie Członków,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna.
§18
- Kadencja wszystkich wybieralnych władz Stowarzyszenia trwa 3 lata. Członek może być ponownie wybrany do Zarządu lub Komisji Rewizyjnej na kolejną kadencję bez ograniczeń.
- Nie można łączyć funkcji w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej.
- Mandat członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej wygasa w toku kadencji w wypadku ustania jego członkostwa w Stowarzyszeniu, rezygnacji z funkcji, nieuzyskania absolutorium lub odwołania uchwałą Walnego Zebrania Członków większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia. W przeciwnym razie wygasa z dniem wyboru nowych władz na kolejną kadencję.
- W wypadku wygaśnięcia mandatu w toku kadencji członka Zarządu Stowarzyszenia lub Komisji Rewizyjnej skutkującego zmniejszeniem liczebności Zarządu lub Komisji Rewizyjnej poniżej wymaganej postanowieniami statutu minimalnej liczby członków – odpowiednio Zarząd lub Komisja Rewizyjna mogą dokooptować nowych członków celem osiągnięcia minimalnej liczebności organu. Kooptacja członków Zarządu lub Komisji Rewizyjnej podlega zatwierdzeniu przez Walne Zgromadzenie Członków podczas najbliższego posiedzenia.
§19
- Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów, jeśli postanowienia Statutu lub przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach nie stanowią inaczej.
- Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają w głosowaniu jawnym. Głosowanie tajne zarządza się przy podejmowaniu uchwał w sprawach personalnych.
- W przypadku równej liczby głosów przeważa odpowiednio głos Przewodniczącego Walnego Zebrania, Prezesa Zarządu lub Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
§20
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków.
- Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków jest zwoływane drogą elektroniczną raz na rok przez Zarząd. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków na co najmniej 30 dni przed terminem Zebrania.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może się odbyć w każdym czasie. Jest zwoływane drogą elektroniczną przez Zarząd z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej połowy ogólnej liczby Członków Stowarzyszenia w terminie maksymalnie 14 dni od daty wpłynięcia wniosku, a termin nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków nie może być wcześniejszy niż 7 dni i późniejszy niż 30 dni od daty podjęcia uchwały Zarządu Stowarzyszenia w przedmiocie zwołania Walnego Zebrania Członków.
- W Walnym Zebraniu dla jego ważności powinna uczestniczyć co najmniej połowa członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, a w drugim terminie, który może odbyć się nie wcześniej niż po 30 minutach od pierwszego terminu, może ono skutecznie obradować przy obecności przynajmniej 15% wszystkich członków uprawnionych do udziału w Walnym Zebraniu Członków. W zawiadomieniu o zwołaniu Walnego Zebrania Członków w pierwszym terminie można od razu wskazać drugi termin.
- W Walnym Zebraniu mogą uczestniczyć z prawem głosu Członkowie Stowarzyszenia oraz, bez prawa głosu, zaproszeni przez członków Zarządu goście.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków, jeśli w Statucie nie zastrzeżono inaczej, zapadają w głosowaniu jawnym, większością zwykłą głosów, z zastrzeżeniem wymogów dotyczących kworum, o których mowa w ust. 5 powyżej.
- Walne Zebranie Członków może odbyć się w trybie stacjonarnym, w trybie zdalnym za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub w trybie hybrydowym. O trybie odbycia Walnego Zebrania postanawia Zarząd w zawiadomieniu o zwołaniu Zwyczajnego lub Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków.
- Udział w Walnym Zebraniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej obejmuje w szczególności:
- dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym wszystkich osób uczestniczących w Walnym Zebraniu, w ramach której mogą one wypowiadać się w toku obrad walnego zebrania, przebywając w innym miejscu niż miejsce obrad walnego zebrania, oraz
- wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika praw głosu przed lub w toku walnego zebrania.
- Szczegółowe zasady udziału w Walnym Zgromadzeniu określa regulamin uchwalony przez Walne Zgromadzenie.
§21
- Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania finansowego oraz sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
- udzielanie absolutorium członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
- wybór i odwoływanie Prezesa i członków Zarządu oraz członków Komisji Rewizyjnej, a także zatwierdzanie kooptacji, o której mowa w §18 ust. 4 statutu,
- uchwalanie budżetu Stowarzyszenia,
- dokonywanie zmian Karty Influencera,
- przyznawanie ewentualnego wynagrodzenia Członkom Zarządu z tytułu pełnionej przez nich funkcji i ustalanie jego wysokości,
- podejmowanie uchwał w przedmiocie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
- uchwalanie zmian statutu,
- podejmowanie uchwały w przedmiocie likwidacji Stowarzyszenia i podziału jego majątku,
- przyjmowanie regulaminu Walnego Zgromadzenia oraz regulaminu Zarządu.
§22
- Zarząd kieruje działalnością Stowarzyszenia zgodnie z założeniami przyjętymi w uchwałach podjętych przez Walne Zebranie Członków i postanowieniami Statutu.
- Zarząd składa się z 3–7 członków Stowarzyszenia, w tym Prezesa, wybranych przez Walne Zebranie.
- Na swoim pierwszym posiedzeniu Zarząd wybiera spośród swoich członków (z wyłączeniem Prezesa) Skarbnika i co najmniej jednego Wiceprezesa.
- Zarząd zbiera się w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.
- W posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym mogą brać udział członkowie Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni goście.
- Do kompetencji Zarządu należy:
- uchwalanie programu działania, kierunków działalności i rozwoju Stowarzyszenia,
- realizacja celów i założeń Stowarzyszenia oraz prowadzenie jego bieżącej działalności,
- wykonywanie uchwał Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
- podejmowanie uchwał w przedmiocie przyjęcia, zawieszenia, skreślenia lub wykluczenia Członków Stowarzyszenia,
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia,
- zwoływanie Walnego Zebrania Członków.
- Każdy członek Zarządu jest zobowiązany do współpracy i informowania pozostałych członków Zarządu o planowanych działaniach, w tym zaciąganiu zobowiązań finansowych w imieniu Stowarzyszenia.
- W posiedzeniu Zarządu członkowie Zarządu mogą uczestniczyć przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zarząd może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
- Członkowie Zarządu mogą brać udział w podejmowaniu uchwał Zarządu, oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego członka Zarządu. Nieobecni członkowie Zarządu mogą oddać głosy w formie pisemnej lub przy pomocy innego powszechnie stosowanego środka komunikacji (np. pocztą elektroniczną). Szczegółowe zasady podejmowania uchwał mogą zostać określone w Regulaminie Zarządu, uchwalanym przez Walne Zebranie.
§23
Do reprezentowania Stowarzyszenia, w tym do zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu Stowarzyszenia, wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu, przy czym co najmniej jednym z nich musi być Prezes Zarządu lub Wiceprezes Zarządu.
§24
Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia.
§25
- Komisja Rewizyjna składa się z 3–5 członków Stowarzyszenia wybranych przez Walne Zebranie Członków.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej wybierają spośród siebie Przewodniczącego.
§26
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrola działalności Zarządu,
- składanie wniosków o absolutorium dla Zarządu,
- składanie wniosków z kontroli finansów Stowarzyszenia na Walnym Zebraniu Członków,
- prawo żądania zwołania Walnego Zebrania Członków oraz zebrania Zarządu,
- składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zebraniu Członków,
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu w przedmiocie przyjęcia, zawieszenia, skreślenia lub wykluczenia Członków Stowarzyszenia.
- W celu realizacji swoich kompetencji Komisja Rewizyjna, jak i każdy jej członek, mają prawo zwracać się o niezbędne wyjaśnienia, w tym także o przedstawienie dokumentów do Zarządu oraz członków Stowarzyszenia, a osoby te są zobowiązane wyjaśnień udzielić.
- Do odbywania posiedzeń i podejmowania uchwał przez Komisję Rewizyjną postanowienia §22 ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio.
Rozdział VI
Majątek Stowarzyszenia
§27
- Majątek Stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, dotacji, darowizn oraz ofiarności publicznej, a także z przychodów pochodzących z działalności gospodarczej – jeśli Stowarzyszenie zdecyduje się na jej prowadzenie.
- Funduszami i majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd.
- Rok obrachunkowy Stowarzyszenia trwa od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia. Pierwszy rok obrachunkowy Stowarzyszenia kończy się w dniu 31 grudnia 2025 roku.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
§28
- Uchwałę w sprawie zmiany Statutu oraz zmiany Karty Influencera podejmuje Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów.
- Uchwałę w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
§29
Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zebranie Członków określa sposób jego likwidacji, powołuje likwidatora lub likwidatorów oraz określa przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
§30
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Statucie mają zastosowanie przepisy Prawa o Stowarzyszeniach.